menu: O Firmie | Nowości | KontaktGłówna

 

Tu jesteś: arrow Główna arrow RTV i SAT arrow Telewizja naziemna DVBT


Już 28 listopada 2012 roku, zostanie w wielkopolsce wyłączony syganał naziemnej telewizji analogowej. Zmiana ta może oznaczać możliwość utraty odbioru programów telewizyjnych. Przystosowanie odbiornika do nowych wymagań Cyfrowej Telewizji Naziemnej DVB-T nie jest skomplikowane ani kosztowne. Wystarczy swó stary, nawet kineskopowy telewizor, wyposażyć w dekoder i cieszyć się z dobrodziejstw telewizji cyfrowej.

Naziemna telewizja cyfrowa to: większa ilość kanałów telewizyjnych, lepszy dźwięk i obraz, przewodnik po kanałach telewizyjnych, kanały w jakośći HD. Na obecną chwilę możesz oglądać 18 kanałów telewizyjnych bez żadnych opłat i umów.

 
Telewizja cyfrowa DVBT w sklepie >>>>

 

Anteny telewizji cyfrowej DVB-T
anteny DVB-T
Dekodery telewizji cyfrowej DVB-T
tunery DVB-T
Telewizja cyfrowa DVBT
akcesoria DVB-T

Telewizja cyfrowa naziemna oparta na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial) jest przedsięwzięciem nadawców, producentów sprzętu, operatorów oraz regulatorów rynku mającym na celu opracowanie otwartego standardu technicznego do przesyłu cyfrowej telewizji, poprzez różnego rodzaju media transmisyjne tj. satelity, cyfrowe nadajniki naziemne, sieci IP czy sieci kablowe.

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, parlament przyjął ustawę o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dziennik Ustaw Nr 153 pod poz. 903), zgodnie z którą 31 lipca 2013 r. całkowicie zniknie nadawanie analogowe, dzięki któremu wielu z nas ogląda dziś takie programy jak TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TVN7 czy TVPuls.  
Naziemna telewizja cyfrowa jest dużym przełomem technologicznym, który sprawia, że wyeliminowane zostają wszelkie szumy, nakładanie się obrazu oraz śnieżenie telewizora.
Konkretne korzyści 
Dzięki zmianie sygnału analogowego na cyfrowy zyskujemy możliwość oglądania dużo bogatszej oferty programowej w zdecydowanie lepszej jakości obrazu i dźwięku, zwłaszcza przez wprowadzenie telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) i dźwięku dookólnego. Dodatkowo mamy możliwość odbierania obrazu w dotychczasowym formacie 4:3 lub też panoramicznym 16:9. Zaletami nowej, cyfrowej telewizji naziemnej jest także równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów), dostęp do usług dodatkowych, w tym o charakterze interaktywnym oraz możliwość odbioru przenośnego i ruchomego.

W jaki sposób odbierać DVB-T?
Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej kodowany jest w formacie MPEG-4. Dlatego jedynym warunkiem jej odbioru jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który umożliwia dekodowanie w tym standardzie. 

Naziemną telewizję cyfrową możemy odbierać poprzez telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T do obioru sygnału cyfrowego. Dotyczy to telewizorów nowej generacji, w których tuner DVB-T jest integralną częścią urządzenia. Oczywiście każdy inny telewizor także ma możliwość jej odbioru po dokupieniu do niego zewnętrznego urządzenia multimedialnego (tzw. set-top-box) z wbudowanym tunerem DVB-T. 
Telewizję cyfrową możemy  także odbierać poprzez komputer po zainstalowaniu odpowiedniego do niego dekodera podłączając go poprzez złącze USB lub PCMCIA.
Do odbioru DVB-T stosuje się te same anteny co do odbioru telewizji analogowej. Nie będzie zatem konieczna zmiana instalacji antenowej. 

Multipleksy
Obecnie w naszym kraju trwa przejściowy etap cyfryzacji telewizji. Jednocześnie trwa nadawanie telewizji analogowej oraz uruchamiane są tzw. multipleksy cyfrowe (MUX), czyli pakiety programów telewizyjnych, radiowych i usług dodatkowych (np. elektronicznego przewodnika po programach, tzw. EPG) jednocześnie transmitowanych w cyfrowej jakości, w jednym kanale częstotliwości. 
Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są programy telewizyjne w ramach dwóch multipleksów:
w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6
w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia.