Wyłączniki krańcowe nazywane często krańcówkami to urządzenia służące do odłączania całego urządzenia lub jego obwodu sterującego, po osiągnięciu określonej pozycji. To rodzaj urządzeń czujnikowych, które umożliwiają wykonywanie przełączeń w obwodach elektrycznych pod wpływem rejestrowania zmian położenia danego obiektu. Wyłączenie zasilania w odpowiednim momencie jest bardzo ważne w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa np. bram garażowych, czy podczas pracy na taśmach produkcyjnych. Możemy je spotkać w wielu układach automatyki zarówno przemysłowej, jak i tej stosowanej w zwykłych budynkach mieszkalnych. W dzisiejszym wpisie przedstawimy podstawowe zastosowania wyłączników krańcowych i wyjaśnimy, do czego są używane.
Wyłącznik krańcowy (nazywany też krańcówką lub łącznikiem krańcowym) jest to urządzenie, służące do wykrywania przeszkód, czyli ruchomych elementów i włączania albo wyłączania w tym momencie odpowiednich obwodów elektrycznych. Wyłączenie zasilania w stosownym momencie jest niezbędną reakcją, aby zapewnić bezpieczeństwo wykonywanego procesu.
Wyłącznik krańcowy jest łącznikiem drogowym, który powoduje skuteczne otwieranie dające gwarancję, że wszystkie zestyki główne łącznika pozostają otwarte, kiedy napęd łącznika jest w położeniu otwarcia, a ruchoma część danej maszyny osiągnie swoje krańcowe położenie. Sercem takiego urządzenia jest głowica, która może być zamontowana w jednym z czterech kierunków. W wyłącznikach krańcowych ważnymi elementami są również dźwignia i rolka. Nastawa dźwigni jest odpowiednio zabezpieczona, ważną rolę odgrywa też specjalny pierścień chroniący przed obrotem głowicy w złym kierunku. We wnętrzu obudowy umieszczony jest także wbudowany przełącznik. Dobry wyłącznik krańcowy musi mieć łatwą do zdjęcia obudowę.
Wyłączniki krańcowe dostępne w naszym sklepie różnią się przede wszystkim rodzajem zastosowanej dźwigni. Może mieć ona rolkę i regulowaną długość albo być krótka z rolką, kątowa z rolkami lub prętowa z regulacją długości. Produkowane są także wyłączniki krańcowe z dźwignią zderzakową oraz boczne z rolką. Na rynku można również odnaleźć wyłączniki tego typu wyposażone w dźwignie sprężynowe. Nasz sklep oferuje też specjalistyczne mikrowyłączniki, których obudowa zwiera styki przełączne. Są one łatwo dostępne i niezabezpieczone, dlatego warto umieszczać je w miejscach dobrze chronionych przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a najlepiej wyposażyć w dodatkową obudową ochronną.
Wszystkie wyłączniki krańcowe charakteryzują się niewielkimi wymiarami. Ich wielką zaletą jest łatwość montażu oraz duży wybór różnych rodzajów pod kątem prądu roboczego i ukształtowania dźwigni styku krańcowego. Szeroka gama wyłączników krańcowych dostępnych na rynku umożliwia optymalnie dopasowanie tych urządzeń do potrzeb indywidualnego projektu.
Wyłączniki krańcowe są zazwyczaj montowane na wózkach jezdnych maszyn albo na krańcach szyn jezdnych po to, aby zapobiec przekroczeniu tej pozycji i w ten sposób wyeliminować ryzyko uszkodzenia tych maszyn lub innych elementów. Służą do łączenia albo rozłączania silników, kontrolowania pozycji obiektów znajdujących się na taśmie przenośnika, wykrywania położenia, mogą być również wykorzystywane w roli licznika masy albo do kontrolowania pozycji bramy. Mikrowyłączniki są stosowane w niewielkich maszynach, gdzie pełnią funkcję regulatora działań małych mechanizmów (np. stołów obrotowych, zaworów hydraulicznych, czy wózków dźwigniowych).
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone