Detektor temperatury to urządzenie pozwalające na wykrycie aktualnej temperatury w instalacjach elektrycznych oraz elektronicznych ( miernik ) lub/i sterowanie obwodem wykonawczym ( np. wentylator czy grzałka ) – czyli termostatowanie. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów detektorów temperatury, charakteryzujących się różnymi właściwościami i zakresami pracy. Czujniki temperatury o dużej dokładności stosowane są w sprzętach przemysłowych, na przykład szafach chłodniczych, zamrażarkach wykorzystywanych przez różnego rodzaju hurtownie czy szafach sterowniczych, gdzie zbyt wysoka lub niska temperatura może negatywnie wpłynąć na infrastrukturę elektroniczną i elektryczną (różnego rodzaju obwody elektryczne, kable, przewody, przetwornice, układy elektryczne i elektroniczne). Detektory temperatury mogą być nieskomplikowane w budowie, jak na przykład termostaty NC lub termostaty NO, jak również wykorzystywać układy elektroniczne, jak termostaty z regulacją lub termostaty trójfazowe.
Producenci stosują czujniki temperatury w urządzeniach codziennego użytku. Znajdziemy je chociażby w lodówkach, chłodziarkach, zamrażarkach, pralkach, suszarkach do prania czy tosterach. Ponadto, detektory temperatury obecne są w żelazkach, podgrzewaczach, grzałkach i innych sprzętach AGD. Warto jednak również wspomnieć, że elementy pomiaru temperatury obecne są również w urządzeniach do wykorzystania na skalę przemysłową. Dzięki swoim właściwościom pozwalają na utrzymanie odpowiednich warunków w sprzęcie stosowanym na liniach produkcyjnych, dużych szafach chłodniczych czy naczepach samochodów ciężarowych, przewożących towary spożywcze. To właśnie w przemyśle spożywczym stosowane są termostaty na szeroką skalę, bo dzięki nim producenci oraz handlowcy mogą zapewnić świeżość produktów każdego dnia. W sprzedaży dostępne są bardziej lub mniej skomplikowane detektory czujniki temperatury. Zastosowanie elektronicznego termostatu cyfrowego pozwoli nam na szczegółowe określenie warunków, jakie mają panować w danym pomieszczeniu lub urządzeniu z możliwością np. ustawienia histerezy czyli regulacji zwłoki zadziałania przekaźnika wykonawczego. W lodówkach wykorzystywanych w naszych domach obecne są termostaty regulowane za pomocą pokrętła. Czujniki temperatury potrafią działać w warunkach np. od -50 stopni Celsjusza do nawet 300 1000 stopni Celsjusza.
Detektory temperatury są jednak stosowane nie tylko w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Termostaty znajdziemy też w samochodach osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz motocyklach. Czujniki temperatury mają zapewnić odpowiednią pracę układu chłodzącego. Gdy temperatura silnika jest zbyt wysoka, termostaty wykorzystują informacje zebrane przez czujniki temperatury i regulują jej poziom poprzez otwieranie zaworu zbiornika z płynem chłodzącym. Takie termostaty to czujniki - elementy mechaniczne, działające na zasadzie kurczenia i rozszerzania się mieszka.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone