Termostaty są czujnikami temperatury, obecnymi w wielu urządzeniach elektrycznych i elektronicznych codziennego użytku. Pozwalają na utrzymanie zadanej temperatury poprzez aktywne działanie elementu termo-aktywnego urządzenia. Dzięki termostatom możemy być pewni, że lodówki, chłodziarki, zamrażarki czy układy klimatyzacyjne, zlokalizowane w naszym domu lub firmie działają poprawnie. Termostaty są również obecne w układach ogrzewania centralnego, piecach oraz różnego rodzaju grzałkach. Te czujniki temperatury stosowane są również w różnego rodzaju sprzęcie laboratoryjnym, na przykład łaźniach wodnych, piaskowych, powietrznych czy olejowych oraz inkubatorach, znanych inaczej pod nazwą cieplarka.
Jednym z prostszych rodzajów termostatów są termostaty NO, inaczej bimetaliczne normalnie otwarte (ang. Normal Open). Działają one na zasadzie dwóch oddzielonych pasków różnych metali o odmiennych właściwościach cieplnych. Każdy z nich charakteryzuje się innym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej, co powoduje zmianę krzywizny przy zmianie temperatury. Zazwyczaj termostat NO składa się z paska bimetalicznego, zwiniętego spiralnie lub śrubowo, w zależności od jego rodzaju, rozmiaru i zakresu temperaturowego. W momencie, gdy temperatura jest niska, przez termostat NO nie przepływa prąd, a wraz ze zwiększaniem się jej, blaszki odginają się i obwód elektryczny się zamyka, uruchamiając tym samym podzespoły dodatkowe, odpowiedzialne za chłodzenie. W przypadku termostatów NO, odpowiedzialnych zazwyczaj za chłodzenie lub informacyjny sygnał podawany do sterownika. Po spadku temperatury czujnik się resetuje, przerywając tym samym obwód.
Termostat bimetaliczny NC (Normally Closed) to rodzaj termostatu, który działa w taki sposób, że w normalnych warunkach (bezpieczne temperatury) jest zamknięty, a kiedy temperatura przekroczy ustaloną wartość, otwiera się w celu przerwania obwodu elektrycznego lub kontroli urządzenia grzewczego. Jest to typowy układ używany do regulacji temperatury w różnych urządzeniach i systemach, w celu zapobiegania przegrzaniu lub kontrolowania temperatury w określonym zakresie, np. Termostat bimetaliczny 16A używany w piecykach grzewczych.
Termostaty NO wykorzystywane są w wielu urządzeniach, gdzie nie jest wymagany bardzo szczegółowy pomiar temperatury. Znajdziemy je w szafach sterowniczych, zasilaczach czy w grzałkach do wody. W sprzedaży dostępne są termostaty NO uruchamiające się w różnych zakresach temperaturowych. Możemy kupić zarówno czujniki charakteryzujące się temperaturą zadziałania rzędu 25 stopni Celsjusza, jak również 220 stopni Celsjusza. Tolerancja temperaturowa wynosi zazwyczaj około dwóch stopni Celsjusza. Element ten zapewni nam bezpieczeństwo podczas użytkowania oraz sprawność urządzenia, w którym montowany będzie termostat.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone