Czujniki fotoelektryczne odbiciowe i refleksyjne są wykorzystywane w procesach produkcyjnych. Kontrolują ilości sztuk produktu jego pozycję czy wielkość.
Stosowane są także w tysiącach projektów związanych z robotami przemysłowymi, ale także dydaktycznymi. Zadaniem robota jest poruszanie się zgodnie z jego oprogramowanie. Częścią składową do kontroli toru jazdy jest czujnik optyczny.
Wyjścia w czujnikach mają kilka konfiguracji. Spotykamy czujniki z wyjściem NPN oraz PNP. Dotyczy to czujników zasilanych napięciem stały DC. Zazwyczaj jest to napięcie z zakresu 10-30 V. Standardowo w automatyce występuje napięcie sterownicze 24 V DC. Spotykamy także zbliżeniowe czujniki optyczne przystosowane do napięcia zmiennego 24 V lub 230 V.
W robotyce może być wykorzystany czujnik refleksyjny z różnymi funkcjami wyjścia.
Zbliżeniowy czujnik odbiciowy używamy do sterowania i kontroli toru jazdy. Najczęściej jest to narysowana czarna lub biała linia. Prócz tego roboty powinny być wyposażone w czujniki dostarczające sygnały ostrzegawcze. Potencjalne przeszkody występujące na torze jazdy robota muszą być wykryte wcześniej. Takie zadanie spełnia wspomniany zbliżeniowy czujnik odbiciowy.
W automatyce przemysłowej natomiast czujniki optyczne odbiciowe stosowane są do wykrywania i liczenia. Możemy je spotkać na taśmie produkcyjnej ze skrzynkami, drobnymi elementami.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone