Termostaty to urządzenia pozwalające na utrzymanie prawidłowej, określonej przez nas temperatury powietrza, cieczy lub innego medium, poprzez aktywne działanie i uruchamianie systemu np. grzewczego czy chłodzącego. Termostaty z regulacją stosowane są w wielu urządzeniach obecnych w każdym domu. Tego typu urządzenia znajdziemy w układach ogrzewania centralnego, w żelazkach, w lodówkach, zamrażarkach, pralkach, suszarkach do prania czy w zmywarkach do naczyń. Nazwa termostat w wielu przypadkach stosowana jest również w określaniu urządzeń biernych, czyli takich, które dzięki izolacji cieplnej utrzymują stałą temperaturę. Tego typu urządzenia znajdziemy na przykład w szafach sterowniczych, gdzie przechowywane są elementy infrastruktury elektrycznej i elektronicznej.
Oto krótki opis termostatów do regulacji temperatury...Termostaty z regulacją temperatury są urządzeniami niezbędnymi na wyposażeniu firm usługowych i produkcyjnych, których wyroby muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Termostaty te pozwalają na określenie utrzymywanej przez agregat chłodniczy temperatury, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w szafach chłodniczych, lodówkach, zamrażarkach czy kontenerach chłodniczych, umieszczonych na samochodach dostawczych lub ciężarowych. Dostępne w sprzedaży modele zasilane są różnymi napięciami np. 230V, 12V czy 24V. Pozwalają one regulować temperaturę w zakresie np. od -60 do 250 stopni Celsjusza. Konstrukcja termostatów z regulacją pozwala na stosowanie ich w wilgotnych warunkach (wodoodporna obudowa przewodu zakończonego czujnikiem). Termostaty z regulacją temperatury możemy podzielić na takie, które sterowane są za pomocą układu elektronicznego z ekranikiem lub termostaty mechaniczne. W tym drugim przypadku ustalanie dokładnej temperatury może być trudniejsze. W modelach mechanicznych do regulacji służy gałka ze skalą. Termostaty mogą realizować rozłączanie lub załączanie urządzeń wykonawczych. Mechaniczne mają jedną ustaloną zwłokę zadziałania podyktowaną materiałami z których są zrobione, a termostaty elektroniczne mogą mieć regulowaną histerezę.
Warto jednak pamiętać, że termostaty z regulacją wykorzystywane są nie tylko w urządzeniach AGD i chłodniach przemysłowych, ale także w motoryzacji. To właśnie od tych czujników zależy, czy płyn w układzie chłodniczym naszego samochodu osobowego, samochodu ciężarowego czy motocykla będzie na odpowiednim poziomie. W momencie, gdy temperatura jest zbyt wysoka, termostaty regulują jej poziom, otwierając zawór zbiorniczka z płynem chłodniczym i schładzając tym samym silnik. Pamiętajmy, że zbyt wysoka temperatura w układzie chłodzenia może prowadzić do permanentnego uszkodzenia zespołu napędowego naszego pojazdu. Tego typu termostaty są zazwyczaj czujnikami mechanicznymi, działającymi na zasadzie kurczenia i rozszerzania się mieszka. Termostaty z regulacją temperatury do urządzeń elektrycznych, na przykład lodówek lub szaf chłodniczych są coraz częściej spotykane pod postacią układów elektronicznych z sondami.
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone