W dzisiejszych czasach, kiedy precyzja i niezawodność są kluczowe dla sprawnego funkcjonowania technologii, klimatyzacja oraz ogrzewanie szaf elektrycznych stają się nieodłącznym elementem zapewnienia optymalnych warunków pracy urządzeń. Dodatkowo, wentylacja szafek sterujących odgrywa istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności wewnątrz obudowy. Odkryj, jak skutecznie zoptymalizować środowisko pracy dla Twoich systemów elektrycznych!
Odpowiednia temperatura oraz wilgotność w szafach sterowniczych to podstawowy warunek prawidłowego działania skomplikowanej aparatury znajdującej się w nich. Aby móc zapewnić urządzeniom elektrycznym oraz elektronicznym wieloletnią, bezproblemową pracę, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie przyrządy do mierzenia wilgotności oraz kontroli temperatury panującej w szafach sterowniczych znajdujących się w przedsiębiorstwie.
Szafa sterownicza, inaczej zwana rozdzielnicą niskonapięciową lub sterownicą niskonapięciową, pozwala na odpowiednie gospodarowanie infrastrukturą elektryczną oraz elektroniczną. W szafach sterowniczych przechowujemy skomplikowane urządzenia elektryczne oraz elektromechaniczne, niekiedy warte nawet kilkanaście tysięcy złotych, więc warto mieć kontrolę nad temperaturą i wilgocią w nich panującą. Podstawowym miernikiem do pomiaru wilgotności, które powinno pojawić się w szafie sterowniczej, jest higrometr. Za jego pomocą możemy odczytać procent wilgotności panującej w szafie sterowniczej, dzięki czemu mamy pełną kontrolę nad bezpieczeństwem skomplikowanych urządzeń elektronicznych.
Aby zapewnić odpowiednie warunki dla infrastruktury elektronicznej firmy, powinniśmy zaopatrzyć się również w przyrządy do grzania, na przykład grzejniki półprzewodnikowe charakteryzujące się niewielkimi rozmiarami pozwalającymi na zastosowanie w trudno dostępnych miejscach. Szczególnie przydatne okażą się one w małych i średnich rozdzielniach oraz obudowach i zapobiegną powstawaniu kondensatu. W szafach sterowniczych równie ważnym urządzeniem może okazać się termostat, który pozwoli na kontrolowanie układów wentylacji oraz chłodzenia. To właśnie termostat jest regulatorem zamykającym oraz sterującym temperaturą w sterownicach niskonapięciowych.
Podstawowym przyrządem do mierzenia temperatury w szafie sterowniczej jest jednak miernik, który w prosty sposób pokaże użytkownikowi, czy w szafie sterowniczej jest za ciepło, czy za zimno. Podstawowe modele działają w zakresie od -50 do nawet 125 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że w parze z miernikiem idzie również zakup odpowiedniej obudowy, która zmieści się w rozdzielnicy niskonapięciowej. Aby móc dokładnie sterować panującą w szafie sterowniczej temperaturą, powinniśmy zaopatrzyć się również w precyzyjny elektroniczny regulator temperatury. Urządzenie to umożliwia grzanie lub chłodzenie w zależności od potrzeby. Doskonale sprawdzi się w małych i średnich instalacjach elektrycznych stosowanych w przedsiębiorstwach przetwórczych oraz spożywczych
© ElStat Wszelkie Prawa Zastrzeżone